مقالات

سینکرونایز چیست؟

آشنایی با شنای موزون (سینکرونایز)

شنای موزون و یا همان سینکرونایز، ورزشی است که مخصوص بانوان می باشد. این ورزش نیازمند قدرت بدنی و در عین حال ظرافت بسیار بالایی را دارا می باشد. این حرکات زمانی جذابتر و زیبا تر خواهند شد که با مهارت های بسیار مشکل دیگری همراه شوند. بعضی دیگر نیز به این ورزش ژیمناستیک آبی گفته می شود.

انواع مختلف سینکرونایز

این ورزش مهیج از دو بخش تشکیل شده است:

1- سینکرونایز عادی

2- سینکرونایز فرم بدن

سینکرونایز عادی

این بخش می تواند به 4 روش sold (انفرادی)، duet (دو نفره)،trio (سه نفره) وteam (گروهی) که می تواند بین 4 تا 8 نفر انجام شود. بخش عادی نیازمند توان تنفسی، قدرت، سرعت، پویائی و کمی استعداد هنری است.

سینکرونایز فرم بدن

این بخش، شخص نیاز دارد به اندام های بدن خود کنترل خوبی داشته باشد و باید شکل و فرم صحیحی را به نمایش بگذارد.

سینکرونایز در سال 1939 به عنوان یک ورزش در سطح دانشگاهی برگذار شد و در سال 1940 عمومیت بیشتری پیدا کرد و به محدوده خارج از دانشگاه ها راه یافت. در سال 1945 قوانین بین المللی در مورد رقابت های دو نفره و تیمی توسط فدراسیون فینا شکل گرفت و در سال 1984 در رقابت های انفرادی و دو نفره مدل های فراوانی کسب شد.

قضاوت و داوری در شنای موزون بر اساس داوری از نظر تکنیک شامل بالانس (تعادل)، زمان بندی، انعطاف پذیری و کنترل است.

داوری از نظر هنری نیز بر پایه میزان دشواری حرکت، مدت زمان زیر آب ماندن، وزنی از بدن که بالای سطح آب نگه داشته می شود، میزان پیچیدگی الگو ها و میزان وزین بودن و ظریف بودن حرکات استوار است.

هیئت داوران از 10 داور متخصص و مجرب تشکیل شده است. امتیاز دهی به این ورزش شباهت بسیار زیادی به ورزش اسکیت دارد و اختلاف امتیاز نفر اول و دوم نیز می تواند یک صدم امتیاز باشد.

قوانین سینکرونایز:

1. فرد نباید با کف استخر تماس داشته باشد، راه رفتن، ایستادن و فشار آوردن به کف استخر ممنوع بوده و در صورت انجام این تخلفات، 2 امتیاز منفی برای شخص در نظر گرفته می شود.
2. شناگر باید بتواند شانه های خود را از آب بیرون نگه دارد. برای اینکار باید پاهای خود را به روش همزنی حرکت دهد.
3. چشم های شناگر در زیر آب باز است تا شناگر بتواند حرکات همگروهی خود را ببیند و خود را با بقیه هم گام سازد تا حرکات موزون و مخصوصی شکل گیرد.
4. افراد می توانند از طریق بلندگو هایی که در زیر آب نصب شده، صدای موزیک را بشنوند.
5. از بین همه تجهیزات مورد نیاز، سینوس بند از همه مهم تر است و با این وسیله از ورود آب به بینی خود جلوگیری نمائید.
6. در بخش عادی پنج دقیقه ای، فرد ممکن است به مدت یک دقیقه بدون اینکه نفس بگیرد زیر آب بماند و همزمان از حرکات دست و پای خود برای معلق نگه داشتن خود روی آب استفاده کنند.

منبع: آسونیک

0
۱۷ تیر, ۱۳۹۷

گجت جدید ایمنی استخر جهت کمک به جلوگیری از غرق شدن

کودکان بین یکسال تا چهار سال بیشتر در معرض غرق شدن هستند و نظارت بزرگسالان برای جلوگیری از آن کافی نیست.

تحقیقات زیادی برای ایمنی استخر ها بر روی استخر های مسکونی و تفریحی انجام شده است. یکی از پیشرفت های این تحقیقات توسعه تعداد زیادی از محصولات و دستگاه هایی است که هدف آن ها حفظ بیشتر امنیت استخر شماست.

نرده های طراحی شده برای استخر های شنا، به طوری که خود به خود قفل می شوند و مانند درب گاراژ پوشش های سفت و سختی دارند. حتی چندین آلارم الکترونیکی مختلف برای کودکان طراحی شده اند. این آلارم ها یکی در دست کودک مانند ساعت مچی بسته می شود. و برای تماس با تلفن های همراه از درون آب ساخته شده اند. هنگامی که کودک احساس خطر کند و ضربان قلب او افزایش یابد، تماسی با والدین اون گرفته میشود و یک زنگ هشدار به صدا درمی آید.

طبق گزارش CDC، کودکان بین 1 تا 4 ساله، بیشتر در خطر غرق شدن و مرگ هستند. داده های CDC نشان می دهد که کودکان بیشتر در استخر های شنا و بزرگسالان بیشتر در آب های طبیعی (رودخانه، رود، سد و .....) غرق می شوند.

اما اکثر غرق شدگی کودکان زمانی اتفاق می افتد که آن ها تنها به استخر می روند. پس تمام دقت خود را برای محافظت از جان عزیزان خود به کار بگیرید.

منبع: آسونیک

0
۱۳ تیر, ۱۳۹۷

رژیم غذایی شناگران

شنا به سرعت مستلزم اعمال شدید جسمی و روحی است که دلیل آن بیشتر برای شناگران رقابتی است تا بر آنچه که در ذهنشان بوجود می آید تمرکز کنند. بد نیست بدانید که بدن شما با مواد مغذی مورد نیاز برای انجام، بازیابی و باز نشانی با پاداش سنگین به ارمغان می آورد.

بدن چه چیز هایی نیاز دارد؟

گزینه های بسیاری از غذا های سالم برای شناگران وجود دارد اما زمان، برای دریافت مزیت های آن ضروری است. در حالی که شناگران نیاز به غذاهای غنی از پروتئین های کامل دارند اما در طول تمرین این غذا ها هضم می شوند. بنابراین در حالی که غذا های پروتئینی با ارزش بالایی در اختیار آن ها قرار دارد، مصرف پروتئین زیادی در طول تمرین ممکن فاجعه آمیز باشد.
آکادمی تغذیه و رژیم غذایی هشدار می دهد که مصرف غذاهایی که هضم آن ها برای معده سخت است، باعث افزایش عملکرد شنا گر در روز مسابقه و یا در طول تمرین می شود.

10 غذایی که برای ترکیب رژیم غذایی شناگران توصیه می شود:

1- آجیل ها و دانه های روغنی:

این غذا ها با چربی های سالم، فیبر، منیزیم و ویتامین E غنی شده اند. آن ها را با ماست یا غلات بالا ببرید و یا فقط از آنها یک مشت استفاده کنید. اگر به گردو آلرژی نداشته باشید، می توانید در محدوده متنوعی از ویتامین ها و اسید ها که باعث افزایش سطح انرژی و به تعادل رساندن روحیه خود برسید.


2- لوبیا:

پر از فیبر، پروتئین، آهن، روی و منیزیم می باشد. لوبیا ها بسیار دلچسب هستند و علاوه بر این، می توانید از آن ها در غذا های مختلف استفاده کنید. آن ها را برای میان وعده استفاده کنید و یا در کباب و یا سالاد مخلوط کنید و حتی میتوانید با غلات های دیگری آن ها مخلوط کرده و بخورید.


3- توت ها:

قره قروت ها، زغال اخته ها، تمشک ها و توت فرنگی ها همه از آنتی اکسیدان ها سرشار هستند.سعی کنید از آن ها در شیرینی ها و کیک های خود استفاده کنید و از طعم بی نظیر آن ها لذت ببرید!


4- شکلات های داغ (هات چاکلت ها):

هنگامی که در حالت متعادل بدن استفاده می شوند، قدرت آنتی اکسیدانی فوق العاده ای (بدون شکر اضافه شده) را در بدن دارند.


5-ماست کم چرب:

نه تنها مبع خوبی از کلسیم، ویتامینD، پتاسیم و پروتئین است، بلکه انرژی طولانی مدت را فراهم می کند و باعث بهبودی کارایی عضلات می شود. اگر به پروتئین بیشتری نیاز دارید، ماست های یونانی را تجربه کنید.


6- شیر و یا شیر سویا:

لبنیات طبیعی منبع کلسیم، پتاسیم، پروتئین و ویتامین D می باشند. اگر حساسیت دارید و یا ترجیح می دهید شیرین باشد، نسخه هایی با  کلسیم و ویتامین D تقویت کنید. هر یک از این گزینه های یک نوشیدنی است که بعد از تمرین عضلات شما را بهبود می بخشد.


7- سبزیجات دارای برگ های سبز تیره:

سبزیجات مانند کلم، سبزیجات اسفناج و کولارد دارای آهن و کلسیم هستند. برای به حداکثر رساندن جذب آهن از سبزیجات، جفت کردن آن ها با غذاهایی با ویتامین C بالا و یا استفاده از گوشت.


8- میوه های نارنجی و سبزیجات:

این غذا ها با ویتامین C، E، A، و پتاسیم بارگذاری می شوند. سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند.


9- سیب زمینی سرخ شده و برنج:

بر خلاف فرضیه های عموم، سیب زمینی می تواند بخشی سالم از یک رژیم متعادل باشد. سیب زمینی سرخ شده از آنتی اکسیدان ها غنی است و در این صورت بتاکاروتن بالا است و به افزایش استقامت کمک می کند.


10- سیب ها:

سیب ها ممکن است در واقع دکتر را از شما دور نگه دارد. مصرف منظم سیب به افزایش مبارزه با رادیکال های آزاد مرتبط است. 
این مولکول های بی ثبات به دنبال پیوند با مولکول های دیگر برای افزایش ثبات آنها است. هنگامی که رادیکال های آزاد به بافت های بدن پیوند می خورند، سرعت روند پیری را افزایش می دهند و می توانند عوارض سلامتی را ایجاد کنند.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: آسونیک

0
۱۹ خرداد, ۱۳۹۷

5 تا از بهترین تمرینات ورزشکاران شنا

شناگران رقابتی یکی از پر طرف دار ترین ورزشکاران ورزشی هستند. آنها اغلب به مدت 20 ساعت در هفته در استخر های شنا تمرین می کنند که بیشتر از شش روز و نه ساعت فعالیت انجام می شود.

در این مطلب قصد داریم به چند تمرین مهم شناگران اشاره کنیم:


1. پرش عرضی

چرا باید این کار را انجام دهیم؟ عضلات مربوط به کشاله ران و باسن را تقویت می کند، چرخش کمر را افزایش می دهد که این امر در شنا یک امر حیاتی است.

چگونگی انجام پرش عرضی:

از موقعیت ایستاده، قدم به سمت راست داشته باشید، انگشتان پای خود را به سمت جلو بکشید و پای خود را مستقیما روی زمین قرار دهید. اسکات را بر روی پای خود قرار دهید، پای چپ را حفظ کنید و وزن پاشنه را تا نیمه پائین بپوشانید. این موقعیت را برای 2 ثانیه نگه دارید. به حالت ایستاده برگردید و باری 10 بار در روز این را تکرار کنید و سپس دو طرف را عوض کنید.

2. تقویت عضلات جانبی باسن


چرا باید این کار را انجام دهیم؟ برای تقویت عضلات باسن، ایجاد چرخش بیشتر و قدرت بیشتر در آب. روی یک طرف بدن خود بخوابید و بدن خود را در امتداد یک خط مستقیم قرار دهید. آرنج خود را زیر شانه خود قرار دهید. پاهای خود را جمع کنید. باسن خود را به روی زمین قرار دهید. یک خط مستقیم از مچ پا تا شانه ایجاد کنید. سه ثانیه نگه دارید. 10 بار در یک طرف و 10 بار در طرفی دیگر. اطمینان داشته باشید که سر خود را با ستون فقرات حفظ کرده اید. سقوط نکنید و یا خم نشوید.

3. تقویت پا با توپ های فیزیوتراپی

چرا باید این کار را انجام دهیم؟ این کار باعث می شود که عضلات ران تقویت شده و همسترینگ را مجور به کار کردن کند و در نهایت پرش و قدرت پا ها تقویت شود.
بر روی زمین بخوابید، سر رو به جلو، پاها کشیده و راست و با پاشنه بر روی یک توپ فیزیولوژی بکوبید. شانه های خود را ببندید و گردن خود را آزاد بذارید. با پاهای خود توپ ها را از هم فاصله دهید و دوباره به هم نزدیک کنید. این کار را تکرار کنید و توجه داشته باشید که باسن شما از روی زمین بلند نشود.

4. گهواره پا

چرا باید این کار را انجام دهیم؟ این تمرین عالی برای باز کردن مفصل ران است که به چرخش بهتر در استخر و مسابقات کمک می کند. در حالی که بر روی پای چپ خود ایستاده اید، پای راست خود را از زمین بلند کنید. دست راست خود را بر زیر زانوی راست قرار دهید و دست چپ خود را زیر مچ پای راست و تا جایی که می توانید قفسه سینه خود را بکشید. این کار را 10 بار برای هر طرف خود تکرار کنید.

5. فشار متناوب دمبل ها

چرا باید این کار را انجام دهیم؟ این کار به هدف ترویج ثبات شانه ها بدون تحمل کردن فشار ناخواسته بر روی مفصل می باشد.
روی یک نیمکت دراز بکشید و سر خود را بالا بگیرید. دمبل ها را در خارج از شانه های خود نگه دارید و با کف دست خود را روی ران خود قرار دهید. هر دو دمبل را بر سینه خود بکشید. یک دمبل را بالای سینه خود بلند کنید، وقتی که دیگر دمبل را پایین بیاورید، آن را به خارج از شانه خود لمس کنید و آن را به عقب فشار دهید. در بالای جنبش، هر دو دست را به سمت پایین حرکت دهید، مثل اینکه سعی کنید سقف را بچرخانید. حالا ابن کار را برای هر طرف، و ده بار تکرار کنید.

منبع: آسونیک
0
۱۰ خرداد, ۱۳۹۷

قهرمانی مایکل فلپس در لحظه آخر


مایکل فلپس در شنای پروانه المپیک 2008 در لحظه آخر قهرمان شد.

0
۲۷ اسفند, ۱۳۹۶

حرکات دست در شنای کرال

حرکات دست در شنای کرال

حرکات دست

حرکات تکنیکی صحیحِ دست ،عامل مهم پیش برنده در شنای کرال می باشد. در هیچ شنای دیگری نمی توان، مثل کرال از دست ها بطور هدفمند برای پیشروی به جلو استفاده کرد. برای بکار گیری صحیح حرکات دست نیاز به قدرت داریم.

تنها با شنای استقامتی، مدت ها نیاز است تا قدرت کافی بدست آورد، برای آنکه سریعتر این قدرت را بدست آوریم باید مضافاً تمرین های با کش ویا دستگاه های کشش را انجام داد.

گرفتن آب ، کشش و فشار (سه حرکت مهم دست)

 ا- گرفتن آب: قبل از اینکه شناور خود را بطرف جلو بکشد و سپس با فشار به عقب به جلو رانده شود، باید آب را بگیرد.

 2- خم کردن آرنج: یعنی تکیه گاهی در آب برای حرکات بعدی دست ،درست می کند. در این حالت ، انگشتان بهم چسبیده و دست مثل یک بیل تخت می ماند. در تمام مدتی که دست زیر آب، حرکت می کند، باید اینطور تصور کرد که نوک انگشتان حرکات دست را هدایت می کنند و یک خط نوری از نوک انگشتان متصاعد می گردد. تصویراین خط نوری، تقریباً خط مستقیمی زیر بدن می باشد. از ورود دست به آب (بین ادامه شانه و محور طولی بدن) دست بدون آنکه توسط فشار آب کج شود، بطرف پائین می رود، تا ارتفاع شانه شناگر خود را بطرف جلو می کشد، در این حالت دست از آرنج خم می شود.

در ارتفاع شانه زاویه آرنج در شنای استقامت 90 تا 100 درجه می باشد.

3- فشار آب به عقب: در شنای سرعتی زاویه 130 و بیشتر می شود. کف دست و ساعد، آب را در زیرقفسه سینه و شکم بطرف انگشتان پا بعقب  فشار داده و نزدیک ران به بیرون تاب می خورد.

پرتاب دست ها

بعد از فشاری که در هنگام به عقب راندن آب، روی دست می آید، بالای آب دست باید استراحت کند.و این زمانی امکان پذیر است که در موقع بیرون آمدن دست از آب آنقدر با قدرت باشد،که بیرون از آب بدون نیاز به نیرو ،تا وارد شدن در آب ، تاب بخورد(دست ها شل باشد، تا جریان خون روان باشد). آرنج بالا باشد.انگشتان و ساعد ،ریلکس وارد آب می شود.

دست شل و بدون مقاومت وارد آب شده وآنرا تا کشیدن دست و صاف شدن آرنج در آب هل می دهیم.و در کنار آن حباب های آب را که ایجاد شده است برای پیشروی بهتر از میان برداشت.

پرتاب دست به جلو در خارج از آب، و دست پیش برنده در زیر آب ،طوری هماهنگ باشند که یک دست پیوسته در حال پیش بردن بدن به جلودر زیر آب و دست دیگر، بالای آب، در حال تاب خوردن به جلو باشد.

با چرخش هردو طرف بالا تنه به یک اندازه، به دور محور طولی بدن  و آرام نگه داشتن سر، نفس کشیدن آسانتر می گردد و گرفتن آب با فاصله بیشتر درجلوی بدن امکان پذیر می گردد.

هم آهنگی دست و پا

حرکات دست در شنای کرال

دو نمونه ،هم آهنگی حرکات دست و پا در بین نمونه های زیاد قابل شناسایی می باشند.

شنای شش ضربه ای پا

در این روش با هر سیکل دست (یک حرکت دست راست وچپ) شش پا زده می شود. عکس ها این حالت را نشان میدهد.پا ها در حالت فرود آمدن می باشند.

شنای دو ضربه ای پا

با هر سیکل دست دو بار،دو ضربه پا می خورد. شناگران با مسافت های کوتاه با شش ضربه پا شنا می کنند، شناگرانه مسافت دور از ضربه دو پائی استفاده می کنند، زیرا در بکار بردن نیرو می خواهند صرفه جویی کنند.

حالت قرار گیری بدن در آب

برای اینکه پاها، شناگر را هل دهد، و دست ها بدن شناگر را به جلو بکشند، باید قرارگیری شناگر در آب خوب باشد. (مقاومت آب کم باشد) سر آنقدر در آب فرو می رود که لبه جلویی کلاه شنا ویا رسنگاه مو در سطح آب قرار گیرد.

چشم ها باز و کمی متمایل به جلو، باسن تقریباً در سطح آب، لگن نباید خم شود و شکم نباید آویزان شود.

منبع: آسونیک

0
۱۹ اسفند, ۱۳۹۶

چگونه از آسیب های شناخته شده در مورد شنا جلوگیری کنیم؟

حتی اگر شنا به ورزش کم صدمه شهرت داشته باشد، با این وجود، تمرینات بیش از حد و اندازه و یا روش تمرینات نادرست می تواند باعث ایجاد آسیب ها و مصدومیت ها شود.

در هر صورت در این مقاله فرض بر این گرفته می شود که شما به طور مسئولانه و در یک محیط امن (با نظارت ناجیان غریق) شنا کنید. در غیر این صورت ممکن است صدمات جدی به خودتان وارد کنید و یا حتی مرگ می تواند رخ دهد. پس لطفا ریسک نکنید!

آسیب در شانه شناگر

شانه شناگر شایع ترین آسیب ها در شنا است. این می تواند ناشی از تکنیک بد، اضافه وزن و یا افزایش سرعت یا حجم کار با استفاده از دست و پا زدن در آب یا اینکه یک چیزی را در آب با خود بکشید. (مثل شخصی که غرق شده و شما میخواهید نجاتش دهید)

آسیب زانو در شنای کرال سینه

اساسا زمانی که پا ها را در شنای کرال سینه باز می کنید، در طول مرحله تکامل ضربه با زانو، زانو با ضربه های خارجی قرار می گیرد که این ضربه های داخلی می تواند به رباط داخلی زانو، که رباط ثانویه میانی نامیده می شود، تحت فشار شدید قرار میگیرد.

  برای جلوگیری از آسیب های زانو این موارد را مطالعه فرمائید:

  • جایگزینی شنای کرال سینه با شنای کرال سینه.
  • دوره های استراحت در طول یک سال که شما این نوع شنا را انجام ندهید.
  • قبل از انجام شنا به طور مناسب نرمش کنید و بدن خود را گرم کنید و تمرینات کششی انجام دهید.
  • عضلات هسترینگ و چهار گوشه را تقویت کنید.

  آسیب های گردن

  گردن بسیار متحرک است و به همین دلیل است که باید احتیاط های خاصی را برای جلوگیری از آسیب به گردن در شنا انجام دهید. آسیب های گردن اغلب به علت تکنیک های نادرست است.

  در حالی که شنای سبک آزاد را میشانسی، باید سر را در راستای ستون فقرات نگه دارید و چشم ها باید به طور مستقیم پایین را نگاه کنند. در این سبک شنا باید اجتناب کنید از نگاه کردن به جلو و یا بلند کردن گردن برای نفس کشیدن. همچنین در طول نفس گیری باید از بیش از چرخاندن سر اجتناب کنید. بدن را بیشتر بچرخانید به طوری که سر نیاز به چرخاندن خیلی زیاد برای تنفس یا پاک کردن آب از روی صورت نداشته باشد.

  صدمات کمر

  آسیب های ناشی از سقوط به عقب نیز اغلب به دلیل روش های نادرست است.
  زمانی که شما دارید شنای سبک آزاد رو انجام می دهید، ممکن است شما تکنیک ضعیفی داشته باشید و بدن خود را از آب خارج کنید و قدرت پشت خود را بالا ببرید در نتیجه این کار ممکن است پا زدن سخت باشد و فشار زیادی به شما وارد شود.

   نکات اضافی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی شنا

   • قبل از یک جلسه شنا، بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید.
   • پس از یک جلسه شنا، بدن خود را با حرکات کششی آرام سرد کنید.
   • برای توسعه قدرت عملکردی خود یک برنامه کلی دنبال کنید.

   منبع: آسونیک

   0
   ۱۵ اسفند, ۱۳۹۶