مقالات

ساخت استخر شخصی

ساخت یک استخر 8 تا 12 هفته به طور میانگین

ساخت استخر

شما حتما رویای یک استخر خانگی را در سر خود دارید و می خواهید بدانید ساخت استخر چقدر زمان می برد؟ قبل از اینکه شما بیش از حد در رویای خود گرفتار شوید یک راهنمای گام به گام برای ایجاد یک استخر را بخوانید. ما فرایندی برای شما داریم که شما بتوانید در آینده برنامه ریزی کرده و رویای خود را عملی کنید:

طراحی 1 الی 4 هفته

ساخت یک استخر جدید با طراحی شروع می شود، بنابراین برای اولین بار با یک طراح استخر ملاقات کنید تا در مورد تصوری که برای استخر خود دارید صحبت کنید. فرایند طراحی استخر توسط تکنولوژی 3d ساده سازی می شود و برای به دست آوردن یک طراحی خوب برای استخر از چندین جهت متفاوت به طراحی نگاه می شود تاکوچک ترین نقص ها هم رفع شود.

برنامه ریزی و مجوز ساخت - 2 الی 6 هفته

در اکثر شهرها و شهرستان ها برای ساخت استخر داخل محیط مسکونی نیاز به مجوز دارد و داشتن مجوز این اطمینان را به همسایگان، مقامات شهری ومتخصصان مهندسی می دهد که شما برای ساخت استخر مراحل قانونی را طی کردید.

زمان لازم برای اخذ مجوز می تواند کاملا متفاوت باشد و از یک هفته الی بیشتر از 6 هفته طول بکشد و شما باید منتظر بمانید تا مقامات ذیربط مجوز را صادر کنند.

برخی از شهرداری‌ها مجوز را به سرعت تایید می‌کنند و شما در عرض دو هفته مجوز خود را دریافت می کنید. و در برخی مواقع مجوز شما نیازمند چندین تایید مختلف می باشد (حضور در یک جلسه هیئت مدیره برنامه ریزی وسازمان مهندسی). به همین دلیل امکان دارد چندین ماه طول بکشد تا با ساخت استخر شما موافقت گردد.

حفاری مکان استخر -  یک هفته

در حالی که معمولاً تنها یک یا دو روز طول می‌کشد تا یک تاسیسات استخر را حفاری کند ولی اگر دسترسی به محل حفر شده توسط خطوط برق یا موانع دیگر محدود شود ممکن است مشکلاتی ایجاد شود و کار کمی به عقب بیوفتد. و همچنین ممکن است سازنده استخر شما با سایر مشتریانی که زودتر از شما قصد ساخت استخر را داشته اند کار کند و نوبت شما بعد آن ها باشد.

ساخت استخر

فولاد، لوله کشی، برق - 1 تا 2 هفته

بعد از کندن گودال، زمان آن است که فولاد، مسیر یابی و لوله‌کشی را مشخص کنید، و اطمینان حاصل کنید که استخر شما برای حداکثر قابلیت اطمینان تنظیم شده‌است. چیزهای زیادی برای ایجاد نورپردازی، ویژگی‌های آب، چشمه‌های آب‌معدنی و سایر امکانات حیاط پشتی وجود دارد. این فرآیند معمولاً ۲ هفته بسته به اندازه و پیچیدگی استخر شما طول می‌کشد.

ساخت استخر

گونیت، گچ، وینیل، فایبر گلاس - 1 تا 3 هفته

در نهایت وقت آن رسیده‌است که قسمت "استخر" را نصب کنیم. بسته به نوع ساختمان شما، این فرآیند ممکن است ۱ تا ۳ هفته طول بکشد. وینیل و فایبر گلاس سریع‌تر هستند چون خط لوله تولید شده به طور مستقیم بارگیری و نصب می‌شود. استخر گونیت (بتن) کمی بیشتر طول می کشد چون نیاز به بتن ریزی دارد و این فرایند حدودا یک هفته از بتن ریزی تا خشک شدن کامل آن طول می کشد.

ساخت استخر

کف، محوطه سازی، امکانات سفارشی 1 تا 4 هفته

پس از اتمام کار استخر، ممکن است تمیز کردن محوطه، ویژگی‌های آب و یا نورپردازی سفارشی را مد نظر داشته باشید. این فرآیند معمولاً ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد، و می‌تواند بسته به تعداد ویژگی‌هایی که می‌خواهید اضافه کنید، طول بکشد.

ساخت استخر

منبع: آسونیک

0
۰۸ مهر, ۱۳۹۷

واقعیت های بیماری های آب استخر

بر خلاف باور عمومی  بیشتر افراد فکر می کنند که کلر می تواند همه میکروب ها را بکشد ولی امروزه میکروب هایی وجود دارند که نسبت به کلر مقاوم هستند و تا به حال شناخته شده به بیماری انسان نبودند. هنگامی که این میکروب ها وارد آب استخر می شوند و داخل آب گیر می کنند.

ممکن است در همه استخر ها در زمان های معینی از کلر برای نابودی میکروب ها استفاده شود تا کاملا همه آن ها را بکشد. تنها کمی خوردن از آبی که حاوی این میکروب ها است باعث می شود که شما بیمار شوید.

بیماری های آب ناشی از میکروب هایی هستند که با خوردن، تنفس گرد و غبار یا ذرات آلوده معلق در هوا، داشتن تماس با آب آلوده در استخرهای شنا، آب های گرم، پارک های آبی، دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها به وجود می آیند.

بیماری های آب نیزمی توانند ناشی از مواد شیمایی موجود در آب باشند و یا مواد شیمیایی که از آب تبخیر شده باعث مشکلات کیفیت هوای داخل محیط می شوند.

بیماری های آب شامل انواع مختلفی از عفونت ها:

ییماری های آب مانند دستگاه گوارش، پوست، گوش، تنفسی، عصبی و عفونت های زخم است. رایج ترین بیماری های آب اسهال است. بیماری های اسهالی ناشی از میکروب هایی مانند:

Crypto ( مخفف Cryptosporidium ) - Giardia - Shigella - norovirus and E می باشند. با ظهور بیماری های آب در حال افزایش، شناگران باید نقش فعالی در کمک به حفاظت از خود و جلوگیری از گسترش میکروب‌ها داشته باشند. برای شناگران مهم است که حقایق اصلی و اساسی را در مورد بیماری های آب یاد بگیرند تا بتوانند هر بار که شنا می‌کنند خود و خانواده‌هایشان را سالم نگه دارند.

در دو دهه گذشته، افزایش قابل‌توجهی در تعداد بیماری های مرتبط با شنا وجود داشته‌است. میکروب Crypto که به مدت چندین روز هم می تواند در استخرهایی که به خوبی محافظت و تمیز می شوند نیز زنده بماند و عامل اصلی شیوع بیماری های اسهالی استخر شنا است. از سال 2004 تا 2008، موارد بیماری های آب گزارش‌شده بیش از 200 درصد افزایش یافته است. ( از 3,411 مورد در سال 2004 تا 10,500 مورد در سال 2008 ) .

اگرچه میکروب Crypto به کلر مقاوم است اما اغلب میکروب ها این مقاومت را ندارند. به همین منظور نگه داشتن کلر در سطح آب استخر برای سالم نگه داشتن آب استخر ضروری است.

بیماری های آب چگونه گسترش می یابند؟

بیماری های اسهالی

آبی که آلوده به مدفوع شده‌است و می‌تواند موجب بیماری اسهال شود.

همه شناگران درآب سهیم هستند و میکروب هایی که وارد آب می شوند با هر کسی وارد آب می شوند به اشتراک می گذارند. به طور متوسط هر انسانی حدود 0.14 گرم مدفوع در مثانه خود دارند که هنگام شنا در آب می توانند آب های تفریحی را آلوده کنند. علاوه بر این، وقتی فردی بیمار است، مدفوع آن‌ می‌تواند حاوی میلیون‌ها میکروب باشد. این به این معنی است که تنها یک فرد مبتلا به اسهال می‌تواند به راحتی آب را در استخر بزرگ یا پارک آبی آلوده کند. حتی مقدار کمی از آب تفریحی که به مدفوع آلوده شده ‌است، می‌تواند شما را بیمار کند . به خاطر داشته باشید که کلر، میکروب‌ها را فورا نابود می کند و برخی از میکروب‌ها مانند Cryptosporidium، مقاومت بالایی در مقابل کلر دارند.

علاوه بر این، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و اقیانوس می‌توانند آلوده به میکروب‌هایی از طریق زباله های فاضلاب، زباله حیوانی و آب های روان بعد از بارش باران باشند. برخی از میکروب‌ها می‌توانند برای مدت‌های طولانی در آب شور زندگی کنند.

دیگر بیماری های آب استخر

بسیاری از بیماری های آب دیگر ( پوست، گوش، چشم، تنفسی، عصبی، جراحت و عفونت‌های دیگر ) ناشی از میکروب‌هایی هستند که به طور طبیعی در محیط زندگی می‌کنند ( برای مثال در آب و خاک ). اگر سطوح آب های استخر ضد عفونی و در محلی مناسب نگهداری نشوند، این میکروب‌ها می‌توانند به راحتی تکثیر شوند. وقتی که شناگران در آب و هوای آلوده تنفس می‌کنند یا با آب آلوده تماس دارند این امرموجب بیماری شنا گران می شود.

چرا کلر باعث کشتن بیماری های آب استخر می شود؟

کلر در استخر های شنا و حوضچه های آب گرم تمام میکروب هایی را که باعث بیماری آب می شوند را می کشد اما زمان لازم برای کشتن هر نوع میکروب متفاوت است.

چرا کلر باعث کشتن بیماری های آب می شود؟

در استخرها و آب های گرم، آب هایی که دارای ph مناسب و مواد ضد عفونی می باشند کلر می تواند بیشتر میکروب هایی که باعث بیماری می شوند را کاملا از بین ببرد. با این حال کلر برای کشتن برخی میکروب ها مانند Cryptosporidium بیشتر طول می کشد.

میکروب Cryptosporidium می تواند برای چند روز به راحتی در یک استخر کاملا ضدعفونی شده زنده بماند. به همین دلیل برای شناگران خیلی مهم است که میکروب ها را در وهله اول از آب دور نگه دارند.

برای محافظت از خود، خانواده تان و دیگر شناگران مبتدی، لازم است که رفتارهای شنای سالم را یاد بگیرید و تمرین کنید.

منبع: آسونیک

0
۲۹ مرداد, ۱۳۹۷

تاریخچه شنا چیست؟

مقدمه ای بر شنا

شنا فعالیتی است که کالری زیادی را می سوزاند. وزن شما را کنترل و قدرت و استقامت ماهیچه ای را برای شما ایجاد می کند. شنا آمادگی قلبی و عروقی را برای شما بهبود می بخشد و درتابستان بدن شما را خنک و تازه می سازد و یکی از کارهایی است که می توانید به طور کاملا ایمن در سنین پیری هم انجام دهید.

تاریخچه شنا


تعریف مختصری از تاریخچه شنا

انسان ها هزاران سال است که شنا می کنند. با توجه به نقاشی های داخل غارهای سنگی قدیمی و منابع نوشتاری در کتاب های ایلیاد و اودیسه که به 1500 تا 2000 سال پیش باز میگردد افرادی را به تصویر کشیده اندکه در حال شنا کردن هستند.
حتی از 4000 سال قبل از میلاد، مهر و موم رس های مصری وجود دارد که نشان می دهد چهار شناگر در حال انجام یک حرکت از شنا به صورت چهار دست وپا می باشند، و معروف ترین نقاشی های شنا در بیابان کبیر یافت شدند و تخمین زده شده اند که حدوداً برای 4000 سال پیش از میلاد مسیح می باشند.

تاریخچه شنا

طبق دایره المعارف ورزش های سنتی روستایی بریتانیا، ادبیات خاصی مربوط به شنا در قرون وسطی رشد کرده است. اعتقاد بر این است که اولین کتاب اختصاص داده شده به شنا توسط نیکلاس Wynman نوشته شده و در سال 1538 متن گسترده تر و به رسمیت شناخته شده است و در سال 1378 این متن توسط Everard Nantandi به زبان لاتین منتشر شده است.

همچنین این دایره المعارف گزارش می دهدکه از قبل جاهایی نیاز بوده برای شنا کردن به همین خاطر رومی ها حمام و استخر را در شهرهایی که برای خدمت به مردم به عنوان باشگاه های اجتماعی و مکان های ورزشی ساخته شده بودند و فعالیت می کردند را ساختند.

شنای سازمان یافته در دهه های 1800 و 1900 آغاز شد و با ایجاد انجمن های شنا در سال 1886 رقابت هایی بین باشگاه ها آغاز شد. گزارش های فراوانی از آن دوران از باشگاه های شنا در انگلستان، فرانسه، آلمان وآمریکا وجود دارد. بعضی از این گزارش ها باعث شدند که ورزش شنا مشهور و در دید همه ی مردم قرار بگیرد. به طور مثال: Matthew Webb در سال 1875 دریای مانش انگلیس را شنا کرد.

شنای رقابتی در دهه 1800 به محبوبیت خود ادامه داد و در اولین بازی های المپیک مدرن در آتن در سال 1896 قرار گرفت.

در قرن بیستم شنا تبدیل به یک جریان اصلی شد. کم کم استخر های سر پوشیده شروع به پدیدار شدن کردند.  بیشتر شهرها با جمعیت بیش از 20,000 نفر از استخرهای روباز برخوردار بودند و باشگاه‌های شنا به طور فزاینده‌ای برای تفریح محبوب شدند. زنان برای اولین بار در بازی های المپیک که در سال 1912 در استکهلم برگزار شد شرکت کردند و جانی وایسمولر ( توسط بسیاری از مقامات به عنوان بزرگترین شناگر در تمام زمان ها در نظر گرفته شد ) اولین کسی شد که در کم تر از یک دقیقه 100 متر را شنا کرد.

امروزه شنا دومین ورزش عامه‌پسند در ایالات‌متحده با حدود 360 میلیون بازدید سالانه از مکان‌های تفریحی می‌باشد. باشگاه های شنا، مراکز تفریحی و بسیاری از اماکن های دیگر دارای استخر های شنا می باشند.

بسیاری از مدارس ودانشکده ها تیم های شنای رقابتی دارند و البته شنا یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های المپیک است. سالانه میلیون ها آمریکایی در حال ورزش شنا کردن هستند.

منبع: آسونیک
0
۲۷ مرداد, ۱۳۹۷

آب درمانی چیست؟

آب درمانی به استفاده از آب در درمان بیماری های مختلف از جمله آرتروز و ناراحتی های روماتیسمی می باشد.

آب درمانی

آب درمانی با شنا کردن کاملا متفاوت است زیرا آب درمانی شامل ورزش های ویژه ای می باشد که در آب گرم صورت می گیرد. دمای این آب گرم معمولا بین 33 تا 36 درجه سانتیگراد می باشد که گرم تر از آب یک استخر معمولی است.

شاید شما در بیمارستان تحت درمان فیزیوتراپی قرار گرفته اید، معمولا یک دستیار متخصص با آموزش هایی به دستور پزشک متخصص به شما نشان می دهدکه چگونه تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهید. البته این تمرینات با توجه به عملکرد بدن شما تنظیم می گردد تا به حرکت و قدرت شما کمک کند.

آب درمانی سعی دارد با ایروبیک آبی کاملا متفاوت باشد که می تواند بسیار تاثیر گذار باشد چون آب درمانی بیشتر بر روی حرکات آرام، کنترل شده و آرامش متمرکز است.

آب درمانی - استخر - آب گرم

آب درمانی - استخر - آب گرم

 آیا آب درمانی مشابه درمان با آب معدنی است؟

درمان با آب معدنی بر این اساس است که محتویات آب چشمه (آب معدنی) دارای خواص ویژه ای برای سلامتی است. در بسیاری از کشورهای اروپایی آب درمانی اغلب در آب گرم صورت می گیرد. اگرچه تحقیقاتی نشان می دهدکه محتوای معدنی آب می تواند تفاوت ایجادکند. مطالعات دیگر نشان می دهد که آب درمانی بدون توجه به آب مورد استفده مزایای قابل توجهی دارد.

آب معدنی درمانی

منبع: آسونیک
0
۲۳ مرداد, ۱۳۹۷

ورزش ایروبیک آبی

ایروبیک آبی یکی از محبوب ترین و مفیدترین ورزش های آبی است که برای تمام رده های سنی مناسب است و علاوه بر بهبود انواع بیماری ها تاثیر بسزایی نیز در تناسب اندام دارد.

ورزش ایروبیک آبی - ورزش اروبیک آبی

کلاس های ایروبیک آبی

کلاس ایروبیک آبی یک راه عالی برای ترکیب تمرینات ورزشی سنتی با مزایای شگفت انگیز آب است. تنها با چند جسله ایروبیک آبی می توانید تفاوت بزرگی را در تناسب کلی خودتان مشاهده کنید.

همچنین ایروبیک آبی مانند کلاس های ایروبیک روی خشکی است و شامل تمام تمرینات ورزشی که از یک کلاس ایروبیک خشک را انتظاردارید، خواهد بود. 

فواید ایروبیک آبی

 • آب از بدن محافظت می‌کند و استرس کمتری بر مفاصل و ماهیچه‌ها اعمال می‌کند .
 • ورزش کردن در داخل آب به ایجاد قدرت کمک می کند و مبارزه با فشار آب ماهیچه های شما را فعال می کند.
 • فشار آب کمک به انتقال راحت خون به تمام نقاط بدن می کند و باعث می شود فشار کمتری به قلب واردشود.
 • در آب تاثیر جاذبه کمتر است و امکان حرکت بیشتری را فراهم می کند.
 • حرکت در آب باعث جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن می شود و به شما کمک می کند مدت بیشتری را تمرین کنید.

از کلاس ایروبیک آبی چه چیزی را باید انتظار داشته باشید:

اولین چیزی که به دست می آورید یک ورزش عالی است، شما همچنین از تجهیزات جدیدی مانند دمبل های آبی، کیسه های هوا و دیسک های آبی می توانید استفاده کنید.

منبع: آسونیک

0
۲۳ مرداد, ۱۳۹۷

پارک آبی گرمدره

دهکده آبی پارس یک پارک آبی سرپوشیده و چهارفصل است که آقایان و بانوان به طور مجزا می توانند از آن استفاده کنند. این پارک بزرگترین پارک آبی سرپوشیده در خاورمیانه است که با آخرین تکنولوژی روز دنیا و استاندارهای بین المللی در فضایی بالغ بر ۱۴هزار متر مربع احداث شده است. و از تاریخ ۲۴ اسفند ۸۹ پذیرای علاقه مندان است. پارک آبی ظرفیت پذیرش دوهزار نفر به طور همزمان را دارا می باشد.

سرسره یو - دهکده آبی پارس

رودخانه - دهکده آبی پارس

دهکده آبی پارس دارای امکاناتی نظیر می باشد:

 • سرسره های مهیج
 • چاله فضایی
 • وسایل بازی ویژه کودکان
 • رودخانه وحشی
 • دریاچه مواج و... است.

دهکده آبی پارس

ضمن اینکه فضاهای جانبی همانند رستوران، کافی شاپ و ایستگاه آبمیوه هم پذیرای علاقه مندان است. دهکده آبی پارس خدمات VIP شامل سونا، استخر، جکوزی و سالن های بدنسازی و ماساژ را ارائه می نماید. لازم به ذکر است آبی که در دهکده آبی پارس استفاده می شود، به لحاظ ترکیبات، ترکیبی نزدیک به آب معدنی دارد و با تمهیدات اندیشده شده همواره زلالی ویژه ای دارد و به نوعی فضاسازی شده که فضایی همانند ساحل کیش را تداعی کند. به منظور رفاه حال علاقه مندان پارکینگ مجزا در مجموعه احداث شده است. همچنین مرکز خریدی در مجاورت دهکده آبی پارس به بهره برداری رسیده است که پاسخگوی نیازهای مختلف عزیزان می باشد.

امکانات دهکده آبی پارس

استخر موج - دهکده آبی پارس

لابی - دهکده آبی پارس

رختکن - دهکده آبی پارس

دهکده آبی پارس

 • سرسره های «پیچشی، یو، سرعتی، مسابقه‌ای و سقوط آزادساده و لوپدار»
 • سیاه چال
 • چاله فضایی
 • رودخانه وحشی
 • دریاچه موج
 • محل بازی کودکان و مهدکودک «مخصوص بانوان».

وی آی پی دهکده آبی پارس

 • استخر
 • سونای خشک و بخار
 • اتاق برف
 • جکوزی و بدنسازی.

خدمات شارژی دهکده آبی پارس

 • رستوران
 • کافی شاپ
 • آبمیوه فروشی
 • سفره خانه سنتی
 • سینما شش بعدی
 • قلعه وحشت
 • ماساژ
 • حمام ترکی
 • نقش حنا
 • فیش اسپا و عکاسی «مخصوص آقایان».

مرکز خرید دهکده آبی پارس

 • کافی شاپ
 • فست فود
 • هایپرلند
 • تعطیلات «پوشاک»
 • شهربازی پارس«شهربازی»
 • مای لند اکسپرس«خشکشویی» و سیر و سفر« آژانس اتومبیل کرایه».

فیش اسپا - دهکده آبی پارس

سینما شش بعدی - دهکده آبی پارس

آدرس دهکده آبی پارس

مسیر اول دهکده آبی پارس:

کیلومتر۲۲ اتوبان تهران-کرج، رو به روی ایستگاه متروی گرمدره ، خیابان شهدا.

مسیر دوم دهکده آبی پارس:

اتوبان همت ، انتهای اتوبان شهید خرازی، خروجی گرمدره ، خیابان شهدا.

مسیر سوم دهکده آبی پارس:

جاده مخصوص کرج ، بعد از نفت پارس، اولین ورودی ، لاین کند رو ، خیابان شهدا.

قوانین استفاده از دهکده آبی پارس

در پارک آبی از ورود افرادی با مختصات ذیل جلوگیری به عمل خواهد آمد:

 • مبتلایان به بیماریهای قلبی وعصبی، صرع، سرگیجه و بیماریهای پوستی من جمله تبخال.
 • کسانی که از داروهای خواب آور استفاده می کنند.
 • کسانی که به تازگی مورد عمل جراحی واقع شده اند.
 • کسانی که ناراحتی هایی مانند آسیب های وارده به ستون فقرات، دیسک گردن یا کمر دارند.
 • کسانی که دارای ناتوانی حرکتی یا کم توانی ذهنی هستند.
 • بانوان باردار.
 • خردسالانی که کمتر از سه سال سن و کمتر از 95 سانتی متر قد داشته باشند.
 • اشخاصی که بیش از 120کیلوگرم وزن داشته باشند مجاز نیستند از سرسره ها  استفاده کنند.

 ورود اقلام ذیل به دهکده آبی پارس ممنوع است:

 • طلا و جواهرات
 • تلفن همراه 
 • دوربینهای عکاسی یا فیلمبرداری
 • چاقو، اسپری و یا هر نوع وسیله دفاع شخصی
 • هندزفری یا هر گونه حافظه دیجیتال نظیر سی دی من
 • هرنوع خوراکی یا تنقلات.

برای تهیه بلیط و اطلاع از سانس دهکده آبی پارس کلیک کنید.

منبع: آسونیک

0
۲۲ مرداد, ۱۳۹۷

ضد عفونی کردن آب استخر شنا در برابر بیماری های استخر

اگر کسی در خانواده شما مبتلا به عفونت Cryptosporidium می باشد، نباید دو هفته پس از توقف علائم، از یک استخر شنا استفاده کند. اگر فرد مبتلا از استخر شما در طول مدت عفونی استفاده کرده‌است، شما باید استخرشنای خود را ضد عفونی کنید تا از گسترش عفونت به دیگران جلوگیری شود.

اگر مطمئن نیستید که می‌توانید با موفقیت این استخر را ضد عفونی کنید، با یک شرکت نگه داری استخر تماس بگیرید. هنگام استفاده از کلرین برای ضد عفونی کردن یک استخر در برابر Cryptosporidium، فرآیند زیر توصیه می‌شود:

 • کلرین کافی به آب اضافه کنید تا به میزان 10 میلی‌گرم در لیتر کلرین آزاد شود.
 • اطمینان حاصل کنید که باقیمانده کلرین آزاد به طور مداوم برای حداقل 24 ساعت نگهداری می‌شود ( شما باید به صورت دوره‌ای کلرین اضافه کنید) .
 • کار کردن پمپ و فیلتر در تمام زمان‌ها در طول عملیات ضد عفونی کردن
 • پس از تکمیل روند ضد عفونی کردن، فیلتر را کاملا خالی کنید.

تخلیه کامل آب استخر ممکن است سریع تر، آسان تر وموثر تر از ضدعفونی کردن آب استخر شنای شما باشد.

توجه: پس از ضد عفونی کردن , از استخر و آب‌گرم استفاده نکنید تا سطح کلرین آزاد به غلظت نرمال برسد . این ممکن است نیاز به ترک استخر برای یک یا دو روز دیگر داشته باشد.

Cryptosporidium چه نوع بیماری می باشد؟

ضد عفونی کردن آب استخر شنا در برابر عفونت کریپتوسپوریدیوم

عفونت روده است که توسط انگل Cryptosporidium ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به بیماری‌های گوارشی و بیماری‌های گوارشی نیز شود. 

Cryptosporidium چگونه گسترش می یابد؟

ضد عفونی کردن آب استخر شنا در برابر عفونت کریپتوسپوریدیوم

انگل Cryptosporidium ممکن است فرد به فرد منتقل شود. عفونت نیز گسترش می یابد:

به طور مستقیم: با نوشیدن و شنا کردن در آب آلوده و خوردن غذا های نپخته وآلوده به Cryptosporidium.

به طور غیر مستقیم:  تماس دست ها به اشیاوسطوح آلوده به افراد آلوده یا حیوانات آلوده (گاو و دیگر حیوانات اهلی).

این انگل از طریق دهان و داخل دهان به وجود می آید.

علائم و نشانه های Cryptosporidium:

ضد عفونی کردن آب استخر شنا در برابر عفونت کریپتوسپوریدیوم

علامت اصلی، اسهال آبکی است که با گرفتگی عضلات شکم رخ می‌دهد. تب، استفراغ و ازدست دادن اشتها معمولا کم‌تر اتفاق می‌افتد.

این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی نرمال و بالایی دارند معمولا حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد. ولی این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف و پایینی دارند به ویزه کسانی که به بیماری اچ ای وی مبتلا می باشند ممکن است این بیماری با اسهال شدید و طولانی مدت همراه باشد.

تشخیص بیماری Cryptosporidium:

عفونت با بررسی یک نمونه از مدفوع فرد تحت میکروسکوپ یا تشخیص کریپتوسپوریدیوم در یک نمونه مدفوعی با استفاده از آزمایش PCR (آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمریزاسیون) در آزمایشگاه آسیب شناسی تشخیص داده می شود.

منبع: آسونیک

0
۲۰ مرداد, ۱۳۹۷

چرا تصفیه آب استخر مهم است؟

استخرهای شناخته شده و با کیفیت می توانند خطرات جدی را برای سلامت کاربران ایجاد کنند. انسان ها، حیوانات وعوامل محیط زیستی می توانند با تولید ارگانیسم عفونی آب را آلوده کنند. در بیشتر موارد این ارگانیسم‌ها موجب بیماری‌های خفیف می‌شوند، اما برخی عفونت‌ها می‌تواند جدی یا مهلک باشند. 

به همین منظور آب استخر باید به طور مرتب پخش و فیلتر شود. اگر فیلتر استخر به درستی کار نکند، مواد شیمیایی اضافه شده به آب برای نگهداری استخر وجلوگیری از آلوده نشدن آب استخر و ضدعفونی و تمیز نگه داشتن آب موثر نخواهد بود.

انواع فیلترهای استخر عبارتند از:

 • فیلترهای شنی
 • فیلترهای دیاتومه
 • فیلترهای کارتریج

تصفیه آب استخر

سیستم فیلتر باید قادر به فیلتر کامل حجم آب باشد، معادل فیلتر کامل حجم کل آب در استخر در عرض شش تا هشت ساعت انجام می شود. سیستم فیلتراسیون باید به طور مداوم زمانی عمل کند که یک استخر مورد استفاده قرار گیرد و حداقل یک ساعت پس از استفاده کامل از استخرکارکند.

تصفیه آب استخر 

فیلتر ها باید به طور مداوم ومنظم تمیز شوند تا اطمینان حاصل شود که فیلتر ها با حداکثر سرعت کار می کنند.

منبع: آسونیک

0
۱۷ مرداد, ۱۳۹۷

تغذیه مناسب در فصل گرما

بدن به طور طبیعی باعث ایجاد حرارت در حالت استراحت می شود که حاصل شکستن مولکول های قند ذخیره شده در کبد می باشد. در حین ورزش کردن مقدار حرارت تولید شده بدن متناسب با شدت و سختی ورزش می باشد و این باعث افزایش دما در بدن می شود. مغز انسان گرمای ایجاد شده در بدن را حس می کند و با افزایش فشار خون، کمک به کم کردن دما و خنک کردن اندام گرم شده می کند.

بدن با استفاده از 4 روش مختلف تبخیر، انتقال، تابش (هدایت) برای حذف گرما از بدن عمل می کند به طوری که دمای بدن بیشتر از حد طبیعی نرسد. عرق کردن یک نوع راه از بین رفتن حرارت به روش تبخیر است و به شدت وابسته به مقدار رطوبت هوا می باشد. در شرایط هوایی گرم و خشک، عرق به سرعت از بین می رود. به عنوان مثال زمانی که رطوبت هوا افزایش می یابد، عرق کردن نمی تواند دمای بدن را کاهش دهد.

روش دیگر از بین بردن گرما، روش بدون تبخیر است که نیاز به افزایش تلفات گرما به محیط اطراف و یا یک جسم خنک تر از دمای بدن است. در روش تابش،گرما توسط یک جسم (جنبنده) داده می شود و توسط یک جسم و یا محیط دیگری که فرد با آن در تماس است ( به طور مثال زمین) جذب می شود. اما در روش انتقال، گرما از طریق جریان (هوا و یا مایع) حرکت می کند. هدایت انتقال گرما به یک شی دیگر معمولا از طریق لمس است. به عنوان مثال لمس دست به یک جسم سرد و یا خنک تر، در این مورد معمولا افت حرارت بسیار کم است.

نیاز به انرژی و تامین کمبود آب در بدن

اطمینان از این موضوع که ورزشکار از انرژی و مایعات کافی در طول تمرین و در هوای گرم برخوردار است، برای کاهش آسیب دیدگی و جلوگیری از خستگی زود هنگام از اهمیت بالایی برخوردار میباشد. جابجایی یک ورزشکار از یک هوای سرد و یا معتدل به محیط گرم تر، تغییراتی در سوخت و ساز بدن ایجاد میکند که باید در طول تمرینات به آنها توجه ویژه ای داشت. در استراحت، نرخ سوخت و ساز بدن 5 درصد کاهش پیدا می کند.

نکاتی برای بهبود تغذیه در فصل گرما

در فضای خنک غذا بخورید:

هنگامی که غذا میخورید، حتما محیط اطراف را خنک کنید و یا در محیط خنک غذا بخورید. نور مستقیم آفتاب و یا گرما مواد حیاتی غذا ها مثل ویتامین ها از بین میرود و به خصوص در مورد میوه ها و آبمیوه ها بیشتر صدق می کند.

ازاین مواد غذایی کمتر استفاده کنید:

هنگامی که درجه حرارت هوا از 20 درجه سانتی گراد بالاتر می رود و افزایش پیدا می کند، باید غذاهایی مثل گوشت پرچرب، ماهی های پرچرب، تخم مرغ و انواع مغز ها و دانه ها و آجیل را کاهش داد اما این بدین معنا نیست که مصرف انها را متوقف کنیم.

غذاهای کم حجم و سبک بخورید:

در روز های گرم و طاقت فرسا تابستان، حتما به غذاهای سبک تر و کم حجم تر توجه کنید و آنها را مصرف نمائید. سعی کنید به روش های مختف مقدار زیادی مایعات مصرف کنید. این موضوع می تواند از طریق مصرف سوپ ها، انواع نوشیدنی های گیاهی مثل چای سبز، عرقیات گیاهی و غیره تامین گردد.

به غذاهای خود ادویه اضافه کنید:

اگر دچار ناراحتی معده نیستید، می توانید در روز های گرم از ادویه های تند مثل انواع فلفل ها استفاده کنید. اینکار باعث می شود شما بهتر عرق کنید و عرق کردن می تواند دمای بدن شما را کاهش دهد.

مایعات خیلی سرد را کمتر بنوشید:

در روز های گرم تابستان لازم است آب و املاح از دست رفته بدن با اضافه کردن کمی نمک به غذا ها جبران شود. استفاده از مایعات با درجه حرارت معمولی بسیار بهتر و مناسب تر از آب ها و مایعات بسیار سرد است. مایعات بسیار سرد به دستگاه های مختلف بدن آسیب وارد می کند و به خصوص کار طبیعی کبد و معده را دچار اختلال می کند.

منبع: آسونیک

0
۰۸ مرداد, ۱۳۹۷