دوشنبه, ۲۹ مرداد,۱۳۹۷

واقعیت های بیماری های آب استخر

بر خلاف باور عمومی  بیشتر افراد فکر می کنند که کلر می تواند همه میکروب ها را بکشد ولی امروزه میکروب هایی وجود دارند که نسبت به کلر مقاوم هستند و تا به حال شناخته شده به بیماری انسان نبودند. هنگامی که این میکروب ها وارد آب استخر می شوند و داخل آب گیر می کنند.

ممکن است در همه استخر ها در زمان های معینی از کلر برای نابودی میکروب ها استفاده شود تا کاملا همه آن ها را بکشد. تنها کمی خوردن از آبی که حاوی این میکروب ها است باعث می شود که شما بیمار شوید.

بیماری های آب ناشی از میکروب هایی هستند که با خوردن، تنفس گرد و غبار یا ذرات آلوده معلق در هوا، داشتن تماس با آب آلوده در استخرهای شنا، آب های گرم، پارک های آبی، دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها به وجود می آیند.

بیماری های آب نیزمی توانند ناشی از مواد شیمایی موجود در آب باشند و یا مواد شیمیایی که از آب تبخیر شده باعث مشکلات کیفیت هوای داخل محیط می شوند.

بیماری های آب شامل انواع مختلفی از عفونت ها:

ییماری های آب مانند دستگاه گوارش، پوست، گوش، تنفسی، عصبی و عفونت های زخم است. رایج ترین بیماری های آب اسهال است. بیماری های اسهالی ناشی از میکروب هایی مانند:

Crypto ( مخفف Cryptosporidium ) - Giardia - Shigella - norovirus and E می باشند. با ظهور بیماری های آب در حال افزایش، شناگران باید نقش فعالی در کمک به حفاظت از خود و جلوگیری از گسترش میکروب‌ها داشته باشند. برای شناگران مهم است که حقایق اصلی و اساسی را در مورد بیماری های آب یاد بگیرند تا بتوانند هر بار که شنا می‌کنند خود و خانواده‌هایشان را سالم نگه دارند.

در دو دهه گذشته، افزایش قابل‌توجهی در تعداد بیماری های مرتبط با شنا وجود داشته‌است. میکروب Crypto که به مدت چندین روز هم می تواند در استخرهایی که به خوبی محافظت و تمیز می شوند نیز زنده بماند و عامل اصلی شیوع بیماری های اسهالی استخر شنا است. از سال 2004 تا 2008، موارد بیماری های آب گزارش‌شده بیش از 200 درصد افزایش یافته است. ( از 3,411 مورد در سال 2004 تا 10,500 مورد در سال 2008 ) .

اگرچه میکروب Crypto به کلر مقاوم است اما اغلب میکروب ها این مقاومت را ندارند. به همین منظور نگه داشتن کلر در سطح آب استخر برای سالم نگه داشتن آب استخر ضروری است.

بیماری های آب چگونه گسترش می یابند؟

بیماری های اسهالی

آبی که آلوده به مدفوع شده‌است و می‌تواند موجب بیماری اسهال شود.

همه شناگران درآب سهیم هستند و میکروب هایی که وارد آب می شوند با هر کسی وارد آب می شوند به اشتراک می گذارند. به طور متوسط هر انسانی حدود 0.14 گرم مدفوع در مثانه خود دارند که هنگام شنا در آب می توانند آب های تفریحی را آلوده کنند. علاوه بر این، وقتی فردی بیمار است، مدفوع آن‌ می‌تواند حاوی میلیون‌ها میکروب باشد. این به این معنی است که تنها یک فرد مبتلا به اسهال می‌تواند به راحتی آب را در استخر بزرگ یا پارک آبی آلوده کند. حتی مقدار کمی از آب تفریحی که به مدفوع آلوده شده ‌است، می‌تواند شما را بیمار کند . به خاطر داشته باشید که کلر، میکروب‌ها را فورا نابود می کند و برخی از میکروب‌ها مانند Cryptosporidium، مقاومت بالایی در مقابل کلر دارند.

علاوه بر این، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و اقیانوس می‌توانند آلوده به میکروب‌هایی از طریق زباله های فاضلاب، زباله حیوانی و آب های روان بعد از بارش باران باشند. برخی از میکروب‌ها می‌توانند برای مدت‌های طولانی در آب شور زندگی کنند.

دیگر بیماری های آب استخر

بسیاری از بیماری های آب دیگر ( پوست، گوش، چشم، تنفسی، عصبی، جراحت و عفونت‌های دیگر ) ناشی از میکروب‌هایی هستند که به طور طبیعی در محیط زندگی می‌کنند ( برای مثال در آب و خاک ). اگر سطوح آب های استخر ضد عفونی و در محلی مناسب نگهداری نشوند، این میکروب‌ها می‌توانند به راحتی تکثیر شوند. وقتی که شناگران در آب و هوای آلوده تنفس می‌کنند یا با آب آلوده تماس دارند این امرموجب بیماری شنا گران می شود.

چرا کلر باعث کشتن بیماری های آب استخر می شود؟

کلر در استخر های شنا و حوضچه های آب گرم تمام میکروب هایی را که باعث بیماری آب می شوند را می کشد اما زمان لازم برای کشتن هر نوع میکروب متفاوت است.

چرا کلر باعث کشتن بیماری های آب می شود؟

در استخرها و آب های گرم، آب هایی که دارای ph مناسب و مواد ضد عفونی می باشند کلر می تواند بیشتر میکروب هایی که باعث بیماری می شوند را کاملا از بین ببرد. با این حال کلر برای کشتن برخی میکروب ها مانند Cryptosporidium بیشتر طول می کشد.

میکروب Cryptosporidium می تواند برای چند روز به راحتی در یک استخر کاملا ضدعفونی شده زنده بماند. به همین دلیل برای شناگران خیلی مهم است که میکروب ها را در وهله اول از آب دور نگه دارند.

برای محافظت از خود، خانواده تان و دیگر شناگران مبتدی، لازم است که رفتارهای شنای سالم را یاد بگیرید و تمرین کنید.

منبع: آسونیک

ثبت نظر