شنبه, ۱۰ شهریور,۱۳۹۷

نظارت مستمر بازرسین بهداشت محیط بر کیفیت آب شناگاه‌ها

به گزارش ایسنا، مهندس غلامرضا شقاقی با بیان این مطلب، اظهار داشت: با توجه به مسافرت تعداد زیادی از هموطنان به استان‌های شمالی کشور در شهریورماه، رعایت بیش از پیش موارد بهداشتی در شناگاه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شنا

وی افزود: در صورت آلودگی شیمیایی و میکروبی آب محل شنا، با توجه به تماس مستقیم بدن انسان با آب، همچنین امکان ورود آب به دهان، بینی، گوش و چشم احتمال انتقال بیماری زیاد است.  

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: سایر تسهیلات موجود در محل شناگاه مانند مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، دوش و سرویس‌های بهداشتی، دفع فاضلاب و پسماند نیز در صورت غیر بهداشتی بودن می‌تواند سلامت شناگران و بهداشت عمومی را به خطر اندازد.

وی با اشاره به این که بازرسین بهداشت محیط شناگاه‌های موجود در استان‌های ساحلی کشور را نظارت می‌کنند، افزود: بازرسین بهداشت محیط، به صورت مستمر در تمام ایام هفته، وضعیت بهداشتی طرح‌های شنا از قبیل کیفیت آب دریا (قسمت شناگاه‌ها)، کیفیت آب آشامیدنی، سیستم جمع‌آوری و دفع فاضلاب، مراکز تولید و عرضه مواد غذایی، جمع آوری و دفع فاضلاب و پسماند، سرویس‌های بهداشتی و دوش‌ها را پایش و کنترل می‌کنند.

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: در جهت ارتقای وضعیت بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی شناگاه‌های طبیعی، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموش پزشکی تدوین و ابلاغ شده است و پرچم‌گذاری سواحل جهت اعلام وضعیت شناگاه‌ها اجرا خواهد شد.

بنابر اعلام وبدا، شقاقی گفت: براساس دستورالعمل‌های ابلاغی، بررسی‌های میدانی (بازرسی بهداشتی و زیست محیطی) و نمونه‌برداری از آب‌های مناطق محدوده طرح‌های سالم سازی دریا انجام می‌شود و شناگاه‌هایی که رعایت موازین بهداشتی و زیست محیطی را انجام دهند، پرچم آبی و مراکزی که نیاز به اصلاحات دارند، پرچم زرد دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: شناگاه‌هایی که دارای ایرادات اساسی بوده و سلامت شناگران را مورد تهدید جدی قرار می‌دهند فاقد پرچم بوده و لازم است از فعالیت آنها جلوگیری شود.

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، بیان کرد: نظارت و مراقبت بهداشتی از طرح‌های سالم سازی دریا از نظر حفظ بهداشت عمومی اهمیت زیادی دارد، لذا باید مدیران طرح‌های مذکور در جهت کنترل و اجرای دقیق مقررات بهداشتی و زیست محیطی، نهایت کوشش و مراقبت را به عمل آورند.

سامانه بهداشت ۱۹۰ و ثبت شکایت‌های مردمی

شقاقی اظهار داشت: برای کمک به ارتقای وضعیت بهداشتی شناگاه‌ها، از هموطنان گرامی خواهشمند است در صورت مشاهده هرگونه نقص و تخلف بهداشتی از قبیل آلودگی آب شناگاه، وضعیت نامطلوب جمع‌آوری و دفع فاضلاب، وضعیت نامطلوب جمع‌آوری زباله و پسماند، عدم دسترسی به آب آشامیدنی، عدم دسترسی به توالت بهداشتی و یا وضعیت غیربهداشتی آنها (کثیفی و عدم دسترسی به صابون مایع)، عدم دسترسی به دوش بهداشتی و یا وضعیت غیر بهداشتی آنها، وجود حیوانات، جوندگان و حشرات در محل شنا، وضعیت غیر بهداشتی مراکز تهیه، نگهداری، توزیع و فروش مواد غذایی، استعمال قلیان و ابتلا به بیماری بعد از استفاده از شناگاه، موضوع را به سامانه بهداشت ۱۹۰ به صورت تلفنی اطلاع دهند تا سریعا مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع: ایسنا

ثبت نظر