سه شنبه, ۲۰ شهریور,۱۳۹۷

حمزه: انسجام تیمی و اعتقاد به مهارت‌های روانی به موفقیت واترپلو در جاکارتا کمک کرد

دکتر خسرو حمزه در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که حضور شما در کنار تیم ملی واترپلو چقدر در موفقیت این تیم در بازیهای آسیایی جاکارتا تاثیرگذار بود، اظهار کرد: من نزدیک چند ماهی است که با تیم ملی واترپلو همکاری می‌کنم و در این مدت با همکاری خوبی که کادر فنی و رییس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو با من داشتند، این موضوع سبب شد تا در آموزش مهارت‌های روانی و ارتقای عملکرد واترپلوئیست‌ها از نظر روانی چه در جریان تمرینات و چه در شرایط مسابقات بتوانم به تیم کمک کنم.


وی گفت: ارتباط خوبی که کادر فنی بویژه الکساندر چیریچ که خود قهرمان جهان و یکی از بهترین واترپلویست‌های دنیا بوده با من داشت، بعضی‌وقتها حتی منجر به آن می‌شد که همفکری لازم را در خصوص کنترل مسائل روانی به کادر فنی ارائه دهم و آنها از این همفکری به خوبی استفاده می‌کردند و در تمرینات به کار می‌بستند. 

روانشناس تیم ملی واترپلو خاطرنشان کرد: با توجه به جو سنگینی که در  بازیهای آسیایی حاکم بود، بویژه در بازی رده‌بندی که تیم ملی واترپلو با تیم چین برای کسب مدال برنز داشت فشار روانی بازیکنان به خصوص در ضربات پنالتی به حدی بالا بود که بازیکنان تنها با غلبه بر هیجانات منفی و کنترل استرس می‌توانستند به نتایج خوبی دست پیدا کنند. با توجه به آموزشهایی که در این خصوص به ورزشکاران داده بودیم (به رغم این که تیم ملی واترپلو ۳ ماه قبل در یک دیدار دوستانه بازی را به چین واگذار کرده بود) با آرامش و بدون هیچ استرسی توانستند در ضربات پنالتی چین را شکست دهند و بعد از ۴۴ سال به مدال برنز بازیهای آسیایی دست پیدا کنند.

حمزه ادامه داد: البته من نمی‌گویم تنها روانشناس سبب آمادگی روانی در تیم شد، در حقیقت کل اعضای فنی و فدراسیون به این موضوع کمک کردند و بیشتر تمرکز کار ما بر روی کار گروهی، انسجام تیمی، کنترل به موقع هیجانات، کنترل استرس و اضطراب، تمرکز و بازیافت تمرکز، بازگشت سریع به حالت اولیه در صورت عقب افتادن در شروع بازی و .... عوامل مهمی بودند که دست به دست هم دادند تا تیم واترپلو از نظر روانی آماده باشد.

این روانشناس ورزشی اظهار کرد: طی مدتی که با تیم ملی واترپلو همکاری داشتم، کادر فنی و اعضای فدراسیون به مشورت‌ها توجه ویژه‌ای داشتند و از خدمات روانشناسی به خوبی استفاده می‌کردند. حتی زمانهای آموزش مهارت‌های روانی را چه در بخش انفرادی و چه تیمی طوری هماهنگ می‌کردند که من خواستار آن زمانها بودم. به هر صورت به خاطر اعتقادی که رییس فدراسیون و کادر فنی به خدمات روانشناسی داشتند سبب شد تا بازیکنان نیز به مهارت‌های روانی اعتقاد پیدا کنند و مسیر موفقیت را سریعتر طی کنند.

حمزه اضافه کرد: به اعتقاد من مهم ترین عامل در موفقیت این تیم تلاش بی وقفه بازیکنان، کادر فنی و حمایت های فدراسیون در ۳سال گذشته بوده و بحث آمادگی روانی به عنوان مکملی برای نتیجه‌بخشی زحمات این تیم جهت رسیدن به سکو بود.

وی در پایان پیرامون ادامه همکاری خود با تیم ملی واترپلو گفت: در صورتی که فدراسیون خود علاقه‌مند به این همکاری تا انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشد، قطعا به همکاری خود با این تیم ادامه خواهم داد.

منبع: ایسنا

ثبت نظر